ul. Piękna 1, 89-333 Osiek nad Notecią
tel. 514 591 743


Wybielanie zębów


Wybielanie nakładkowe - W naszym gabinecie wykonujemy wybielanie z użyciem szyny nakładkowej.

Wybielanie za pomocą środków przez nas używanych, renomowanych firm jak np. Nite White 16% zawierających nadtlenek karbamidu lub też nadtlenek wodoru nie jest szkodliwe, nie powoduje zmian chemicznych w strukturze zęba, nie osłabia jego odporności na próchnicę oraz nie powoduje stanu zapalnego miazgi zębów. Daje się to łatwo zrozumieć przy pewnej znajomości chemii: większość składników strukturalnych zęba to substancje mineralne - tlenki, w tym tlen atomowy, wytwarzany podczas wybielania i będący substancją wybielającą.

Czy mogą wystąpić reakcje niepożądane?


U osób z zębami wrażliwymi na bodźce może w parę godzin po wybieleniu, szczególnie wykonywanym z użyciem wysokoprocentowych preparatów wystąpić uczucie nadwrażliwości, które mija po kilku kolejnych godzinach. Innym niepożądanym skutkiem może być podrażnienie dziąseł przez preparat wybielający, jeżeli pacjent zbyt dużo go zaaplikuje do nakładki. Preparat zamiast kontaktować się z powierzchnią zęba wypływa na dziąsła i zalega tam przez wiele godzin. Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, a jeśli już, to oparzone dziąsła goją się w 1-2 dni.

Czym różni się wybielanie u dentysty od wybielania za pomocą past kupionych w aptekach i drogeriach?


Pasty zawierają środki ścierające: krzemionki, pył diamentowy, sodę, które polerują powierzchnię zębów i usuwają z ich powierzchni osady. Jeżeli ich kilkukrotne użycie daje pacjentowi satysfakcjonujący efekt, to bardzo dobrze. Jednak nie należy tego typu past stosować na stałe, ponieważ grozi to abrazją (czyli starciem) powierzchni zębów, co objawia się ubytkami na wysokości szyjek zębowych. 

W szczególności osoby, które mają odsłonięte szyjki zębów, czyli te miejsca które już nie są ochraniane twardym szkliwem muszą unikać past ścierających, sprzedawanych jako tzw. wybielające.

Wybielanie profesjonalne polega na wyzwoleniu prostych kontrolowanych procesów chemicznych w obrębie przebarwień które wniknęły w strukturę zębów. Nasze zęby na skutek starzenia się i "złego traktowania" zbierają w swoje mikropory związki organiczne z kawy, herbaty, wina, coli, czerwonych i pomarańczowych soków itd.

Działając naszymi preparatami powodujemy rozłożenie skomplikowanych związków organicznych na CO2 i H2O. Czyli chemicznie rzecz biorąc proces jest bezpieczny i przewidywalny. A kolor zębów staje się biały.

Jak wygląda wybielanie nakładkowe?


Pacjent ma wykonane w gabinecie wyciski zębów. Na ich podstawie w laboratorium przygotowywane są indywidualne dla niego, cienkie, przezroczyste nakładki. Otrzymuje je na kolejnej wizycie wraz z zestawem strzykawek preparatu wybielającego o stężeniu 16% . Przymierzamy mu nakładki i informujemy jak aplikować żel.

Wybielać najlepiej jest w nocy, lub nosić nakładki kilka godzin w ciągu dnia. Już po 2 aplikacjach różnica jest widoczna.

Żelu wystarcza najczęściej na 2 tygodnie. Nakładki służą pacjentowi długo. W razie konieczności można do nich aplikować preparat przeciw nadwrażliwości pozabiegowej. Po roku pacjent może sobie dokupić 1 strzykawkę preparatu i powtórzyć wybielanie ( wystarcza 1-2 aplikacje by utrzymać efekt). Do nakładek można też aplikować preparaty zawierające fluor w celu profilaktyki próchnicy. Wszystko oczywiście po ustaleniu ze swoim dentystą.

Jak postępować po zabiegu?


Należy unikać pokarmów i napojów przebarwiających przez co najmniej 2 tygodnie. Miejsca usuniętych przebarwień powinny być wypełnione wzmacniającymi szkliwo substancjami mineralnymi znajdującymi się w ślinie, lub dostarczanymi przez pasty i płukanki do pielęgnacji.



Wybielanie nakładkowe - praktyczne wskazania dla pacjentów


  1. Przed umieszczeniem nakładek wybielających w jamie ustnej, zęby należy dokładnie wyszczotkować i oczyścić przy pomocy nici dentystycznej
  2. Niewielką ilość preparatu wybielającego należy umieścić w nakładkach wybielających od strony powierzchni wargowych zębów, które chcemy wybielić (zaleca się umieszczanie w szynie wybielającej preparatu w ilości odpowiadającej kuleczce o średnicy 2-3 mm na każdy ząb).

  3. Nakładki z preparatem należy umieścić w jamie ustnej we właściwej pozycji , jeżeli na błonie śluzowej pojawi się preparat wybielający, usuwamy go za pomocą suchej szczoteczki do zębów, chusteczki higienicznej bądź palcem.

  4. Nakładki z preparatem wybielającym należy pozostawić w jamie ustnej w zależności od stężenia preparatu od 4 do 8 godzin w ciągu dnia bądź nocy.
  5. W czasie noszenia nakładki z preparatem wybielającym należy nie pić, nie palić papierosów, nie spożywać żadnych posiłków.

  6. Po zakończeniu noszenia nakładki, zęby należy oczyścić z resztek żelu, starannie wypłukać jamę ustną.

  7. Nakładkę należy oczyścić strumieniem bieżącej wody, przy pomocy szczoteczki z pastą do zębów usunąć resztki preparatu wybielającego, wysuszyć i przechowywać w suchym pudełeczku.

  8. W momencie odczuwania znacznej nadwrażliwości zębów należy przerwać wybielanie i zgłosić się do lekarza ( najczęściej nadwrażliwość sama znika po ok 1-3 dniach ).

  9. Jeżeli szyny wybielające wywierają ucisk na dziąsła należy poprosić swojego stomatologa o korektę.

  10. W czasie stosowania preparatu może ujawnić się zwiększona wrażliwość zębów na zimno oraz ciepło. Nie zaleca się w tym okresie spożywania pokarmów, które mogą przebarwiać szkliwo jak czerwone wino, kawa , mocna herbata, barszcz, jagody, napoje gazowane i owocowe oraz soki cytrusowe.
  11. Ostateczna biel ustala się w ciągu ok 2 tygodni po zakończeniu zabiegu.

  12. Zabieg można powtórzyć po 6-12 miesiącach.



Stomatologia zachowawcza


- Wypełnienia kompozytowe światłoutwardzalne - dzięki zastosowaniu nowoczesnych, światłoutwardzalnych materiałów stomatologicznych mamy możliwość wykonania bardzo estetycznych uzupełnień.

- Wkłady kompozytowe lub porcelanowe - w przypadku rozległego ubytku tkanek zęba stosujemy tzw. inlay`e i onlay`e, czyli wkłady z materiału kompozytowego lub porcelany wykonywane poza jamą ustną pacjenta i dokładnie odwzorowujące powierzchnie żujące zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Stomatologia estetyczna


- Licówki porcelanowe - dzięki licówkom możliwe jest pokrycie rozległych wypełnień, uporczywych przebarwień, zmiana kształtu zębów, ich wydłużenie lub poszerzenie i nadanie im wymarzonego wyglądu.
Licówki ceramiczne wykonuje się, po uprzednim częściowym oszlifowaniu zęba i pobraniu w gabinecie wycisku. Podczas następnej wizyty lekarz na trwałe cementuje je na zęby.

Endodoncja


- Dewitalizacja miazgi - dewitalizacja oznacza tylko zatrucie, czyli zaaplikowanie do miazgi środka, który spowoduje jej obumarcie. Po tym zabiegu ząb należy przeleczyć kanałowo.

- Ekstrypacja miazgi - zabieg wykonuje się w znieczuleniu, otwierając zęba aż do komory i usuwając zapalne tkanki z wnętrza specjalnymi narzędziami kanałowymi oraz płucząc odkażającymi roztworami. Po zabiegu należy jeszcze kanały odpowiednio opracować - nadać im kształt i wypełnić je na stałe gutaperką.

- Opracowanie mechaniczno-chemiczne - używa się do tego celu środków chemicznych, które: po pierwsze odkażają kanały, po drugie dają poślizg dla pracujących wewnątrz narzędzi co zapobiega ich złamaniu, po trzecie zmiękczają wewnętrzne ścianki kanału co ułatwia nadanie im odpowiedniego kształtu, po czwarte wypłukują całą zawartość na zewnątrz pozostawiając kanał czysty.

- Aplikacje leku - przy leczeniu endodontycznym każdy kanał jest dokładnie płukany i czyszczony za pomocą preparatów hamujących rozwój bakterii ? szczególnie beztlenowców (usunięcie mechanicznie i chemicznie bakterii z kanałów korzeniowych za pomocą narzędzi i leków zabezpiecza przed wtórnym wystąpieniem zakażenia tkanek okołokorzeniowych.

- Ostateczne wypełnienie kanału lub kanałów - standardowo używamy do tego gutaperki i specjalnych uszczelniaczy. Kanał powinien być wypełniony szczelnie i do samego końca, co zapobiegnie ewentualnym mikroprzeciekom z okolicznych tkanek do wnętrza kanału. Po zakończonym w tan sposób leczeniu endodontycznym jest wykonanie kontrolnego zdjęcia rtg.

Nasz gabinet dla zapewnienia jak największej precyzji leczenia kanałowego został wyposażony w endometr i kamerę wewnątrzustną.



Chirurgia stomatologiczna


- Ekstrakcja zęba - zabieg wykonywany jest w znieczuleniu. Wskazaniami do ekstrakcji zębów są generalnie stany chorobowe niepoddające się już leczeniu zachowawczemu.

Bezpośrednio po usunięciu zęba bardzo ważne jest utrzymywanie tej okolicy w czystości i zapobieganie zakażeniu. Dentysta poprosi o delikatne zagryzienie kawałka suchej, sterylnej gazy, którą należy pozostawić na miejscu przez okres 30-45 minut w celu ograniczenia krwawienia w czasie, gdy dochodzi do krzepnięcia krwi. Przez kolejne 24 godziny nie należy palić tytoniu, intensywnie przepłukiwać jamy ustnej ani czyścić zębów w pobliżu miejsca ekstrakcji.

- Dłutowanie - zabieg dłutowania zęba (zazwyczaj zęba mądrości) przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym i jeśli są wskazania - w osłonie antybiotykowej. Polega on na nacięciu błony śluzowej nad zatrzymanym lub częściowo zatrzymanym zębem i odwarstwieniu płata błony śluzowej. Następnie za pomocą specjalnego frezu, usuwana jest pokrywająca ząb blaszka kostna. Po usunięciu zęba rana jest zszywana.


Protetyka stomatologiczna


- Korona porcelanowa na podbudowie metalowej - koronę porcelanową wykonuje się w celu odtworzenia uszkodzonych tkanek zęba, do utrzymania lub odtworzenia jego czynności żujących oraz estetycznych.

Wskazaniem do koronowania zęba jest uszkodzenie i osłabienie korony próchnicą jak także korekta jego barwy i kształtu. Wykonanie korony porcelanowej na zębie leczonym endodontycznie powinno być połączone z odbudową wkładem koronowo-korzeniowym ze względu na możliwość wzrostu łamliwości.
Obecnie pacjenci mają do wyboru korony porcelanowe bądź pełnoceramiczne.

- Korona pełnoceramiczna - są to uzupełnienia protetyczne pozwalające zmienić kształt lub barwę zniszczonego lub przebarwionego zęba. Ze względu na zastosowanie materiału o bardzo wysokiej jakości są to korony idealnie naśladujące pozostałe zęby własne pacjenta.

- Most porcelanowy - most porcelanowy pozwala na odbudowę usuniętego zęba przez wykonanie konstrukcji z połączonych ze sobą koron porcelanowych. Korony i mosty mogą być wykonane w różnorodny sposób i z różnych materiałów. Most stały, określany również jako stała proteza częściowa. Jest połączony na stałe z zębami naturalnymi bądź korzeniami zębów, które przyjmują i przekazują działające na nie siły. Most nie zajmuje na ogół większej przestrzeni niż utracone zęby naturalne.

- Wkład koronno korzeniowy - wkład jest to stałe uzupełnienie protetyczne, które odbudowuje ząb złamany lub ze zniszczoną koroną.
Jest to sztyft, odlewany z metalu, który umieszczony w kanale korzenia imituje oszlifowany pod koronę ząb. Na zacementowany w korzeniu wkład zakładamy koronę lub może on stanowić filar mostu. Dzięki zastosowaniu wkładu nawet sam korzeń może być, wykorzystany do odbudowy zęba. Wkłady mogą być wykonane z metali nieszlachetnych oraz ze złota lub tytanu.

- Wkład z włókna szklanego - jest to wkład wykonany z równoległych włókien szklanych zatopionych w matrycy żywicznej na etapie wytwarzania - co zapewnia znakomite połączenie z materiałami kompozytowymi.

- Proteza całkowita - ruchome uzupełnienie protetyczne, wykonywane z akrylu przy całkowitym braku uzębienia. Ma do spełnienia odbudowę utraconej czynności żucia, poprawę wymowy, oraz przywrócenie wyglądu estetycznego.

- Proteza częściowa akrylanowa - jest to proteza ruchoma składająca się z płyty podstawowej klamer oraz zębów sztucznych.Im rozleglejsze są braki zębów, tym rozleglejsza musi być płyta protezy.

- Proteza szkieletowa - protezy szkieletowe, w odróżnieniu do akrylanowych, mają zmniejszoną do minimum niewygodną dla pacjenta płytę podniebienną. 
W wariantach klasycznych protezy te muszą mieć w swojej budowie klamry, które są mniej lub bardziej widoczne.

W estetycznych wariantach wykonujemy protezy szkieletowe, które opierają się na koronach teleskopowych lub zatrzaskach czy zasuwach. W niektórych przypadkach proponujemy pacjentom szynoprotezy, czyli protezy szkieletowe ze specjalną szyną podtrzymującą (zabezpieczającą) zęby przed rozchwianiem.

- Proteza szkieletowa bezklamrowa - proteza szkieletowa bezklamrowa to proteza umocowana na specjalnych: zatrzaskach, zasuwach lub teleskopach, co sprawia, że stabilnie i mocno trzyma się podłoża. Daje to użytkownikowi protezy swobodę i komfort podczas rozmów i jedzenia, oraz dobry efekt kosmetyczny.



Higiena i profilaktyka


- Skaling+polishing - zabieg usunięcia kamienia nazębnego przy pomocy specjalnego urządzenia ultradźwiękowego. Zapobiega paradontozie. Kamień tworzy się ze związków mineralnych zawartych w ślinie, której skład potrafi się bardzo różnić u wielu pacjentów, co tłumaczy różną skłonność do odkładania się osadów nazębnych. Zła higiena znacznie przyśpiesza jego powstawanie, gdyż zgrupowania bakterii, zwane płytką nazębną, łatwo ulegają nasyceniu związkami mineralnymi zawartymi w ślinie, tworząc trwale przylegający do zębów kamień.

Kamień nazębny usuwany jest poprzez wibrację ultradźwiękowej końcówki, dodatkowo chłodzonej wodą, przez co zabieg jest dobrze znoszony przez pacjenta i prawie bezbolesny. Taki zabieg nie powoduje uszkodzenia szkliwa nazębnego.

Jego uzupełnieniem jest zabieg polerowania - polishing, oraz lakierowania fluorem zapobiegający próchnicy.

- Piaskowanie - zabieg polegający na usunięciu z powierzchni zębów osadów, szczególnie tych niemożliwych do usunięcia skalerem: ciemnych przebarwień z kawy, herbaty, papierosów.

- Lakierowanie Fluor Protector - lakierowanie to jedna z metod fluoryzacji. Dzięki temu zęby stają się odporniejsze na bakterie produkujące próchnicę.

- Lakowanie bruzd - lakowanie, zwane także uszczelnianiem, polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach stałych lakiem szczelinowym (tzw. uszczelniaczem do bruzd).

- Instruktaż higieny - W trosce o zdrowie zębów naszych pacjentów zwracamy szczególną uwagę na wszelkie zabiegi profilaktyczne wykonywane zarówno przez nas w gabinecie stomatologicznym, jak również przez samego pacjenta samodzielnie w domu.


Jak należy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?


Prawidłowe szczotkowanie zębów trwa co najmniej 2 minuty. Dokładne czyszczenie zębów polega na wykonywaniu krótkich, łagodnych ruchów okrężnych szczoteczką wokół wypełnień, koron czy mostów z uwzględnieniem dziąseł.

Należy stosować dokładny schemat czyszczenia zębów: tzn. zewnętrzne powierzchnie zębów górnych a następnie dolnych potem wewnętrzne powierzchnie zębów górnych i dolnych następnie powierzchnie żujące. Nie zapominamy również o języku. Stosowanie odpowiedniej pasty do zębów jest bardzo ważne.

Oferta past obejmuje szeroki wachlarz produktów przeznaczonych dla pacjentów o różnych zapotrzebowaniach np. zwiększona zawartość fluoru, stany zapalne dziąseł, nadwrażliwość, wybielanie. Dodatkowo zaleca się codzienne używanie nici dentystycznej i płukanek.